Bagietki z mąką z ciecierzycy – wegańskie i bezglutenowe

Te bagietki to idealne zastępstwo dla chleba. Mają swój specyficzny smak co nie zmienia faktu, że są przepyszne. Najczęściej robię je na wyjazdy gdy wiem, że będę miała ograniczony dostęp do kuchni, ponieważ można z nich szybko i łatwo zrobić smaczne śniadanie.

Czas przygotowania: 1h
Porcje: dwie bagietki

Składniki:

300 g mąki gryczanej
150 g mąki z ciecierzycy (może być inna mąka strączkowa)
350 ml wody
1 łyżeczka soli
1 i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżeczka soku z cytryny
czarnuszka opcjonalnie

Sposób przygotowania:
Piekarnik rozgrzej do 200’C. Obie mąki przesiej do dużej miski razem z solą i sodą. Do wody dodaj sok z cytryny, a następnie wlej wodę do mąki. Ciasto delikatnie wymieszaj. Jeżeli chcesz to w tym momencie do ciasta dodaj czarnuszkę. Ciasto będzie miało bardzo lepka konsystencję. Na stolnicę posypaną mąką wyłóż łyżką połowę ciasta i obsyp je mąką. Następnie uformuj z niego kształt bagietki i przełóż na blachę do pieczenia posmarowaną olejem. Postępuj tak samo z drugą połową ciasta. Bagietki piecz przez około 30 min.Po tym czasie wyjmij je z piekarnika i ostudź. Smacznego:)

Bagietki z mąką z ciecierzycy - wegańskie i bezglutenowe (2)Bagietki z mąką z ciecierzycy - wegańskie i bezglutenowe (6)Bagietki z mąką z ciecierzycy - wegańskie i bezglutenowe (10)