Co jeść #2 ROŚLINY STRĄCZKOWE

Chyba najczęstsze pytanie zadawane weganom to: A skąd ty bierzesz białko??? Ludzie myślą, że najwięcej białka jest w mięsie, bo wszyscy w około tak mówią. Gdy zaczynasz ćwiczyć na siłowni to trener od razu sugeruje jedzenia kurczaka, aby dostarczać dużo białka. Gdy dziecko je obiad u babci to ma zjeść mięsko żeby urosnąć. Ludzie wierzą w to co słyszą więc myślą, że bez mięsa nie dostarczą białka organizmowi. otóż bez mięsa da się dostarczyć białko organizmowi i nawet nie jest to trudne. Wszystkie rośliny w różnej ilości mają białko, a najwięcej mają go rośliny strączkowe.

  • Bób – zawiera kwas foliowy, który korzystnie wpływa na układ krążenia. Zawartość witamin z grupy B, wspomaga pracę układu nerwowego. Dzięki zawartości magnezu bób działa antydepresyjnie.
  • Ciecierzyca – Ciecierzyca jest dobrym źródłem witamin z grupy B – ryboflawiny i niacyny. Niedobory ryboflawiny prowadzą do powstawaniu ran na skórze, a niacyna, czyli witamina B3 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jest bogata w witaminę B9, która odpowiada za wzrost mowych komórek.
  • Fasolka szparagowa – Żółta jest bogata w potas i fosfor, a zielona w kwas foliowy i prowitaminę A. Jest bogata w błonnik pokarmowy dzięki czemu usprawnia pracę jelit. Fasolka ma bardzo niski indeks glikemiczny, dzieki czemu po jej zjedzeniu cukier powoli uwalnia sie do organizmu.
  • Fasola zwykła – Wszystkie odmiany fasoli zawierają dużo białka roślinnego. Większość jest bgata w potas, wapń i fosfor. Wystepują w niej substancje chamujące rozwój nowotworów.
  • Groch zwyczajny – Zawiera dużo aminokwasów egzogennych, czyli takich, których nasz organizm sam nie produkuje. występje w nim witamina A dobra na wzrok oraz, C i K. podobnie jak reszta roślinn strączkowych ma dużo błonnika pokarmowego.
  • Soczewica – jest źródłem potsu, obnizajacego ciśnienie. zawiera dużą ilosć błonnika, który redukuje poziom “złego” cholesterolu. dostarcze równiez w sporych ilościach żelazo i kwas foliowy.

Co jeść #2 ROŚLINY STRĄCZKOWE (11)